În săptămâna cu Crăciunul, Guvernul a decis adoptarea unei ordonanțe de urgență care prevede anumite măsuri fiscal-bugetare. Despre unele dintre ele am mai discutat pe siguranțafinanciară.ro aici, însă acum avem imaginea clară, prezentată chiar de către Ministrul Finanțelor.
Alexandru Nazare precizează că ordonanța vine cu măsuri de reducere a cheltuielilor bugetare, de relansare economică, stimulare a investițiilor private și simplificări pentru contribuabili, măsuri privind sprijinirea persoanelor vulnerabile, măsuri de sprijin pentru autoritățile locale sau măsuri de combatere a evaziunii fiscale.
Cea mai importantă măsură, în opinia ministrului, se referă la reducerea impozitului pe cifra de afaceri de la 1%, cât era în prezent, la 0,5% pentru anul 2026, urmată de eliminarea acestui impozit din 2027 și înlocuirea lui cu impozitul pe afiliați, impozitul pe cheltuieli sensibile ale companiilor, astfel încât acest impozit să nu mai frâneze dezvoltarea și investițiile care ministrul consideră că România o să aibă foarte mare nevoie pentru relansarea economică în 2026.
Dincolo de reducerea acestei taxe care vizează companiile cu cifră de afaceri de peste 50 de milioane de euro, ministrul Nazare a adus în discuție și instituirea unei cote unice de 1% pentru microîntreprinderi. Astfel, microîntreprinderile cu o cifră de afaceri de sub 100.000 de euro nu vor mai plăti 3% din cifra de afaceri.
Avem și schimbări legate de valoarea salariului minim. Astfel, de la 1 iulie 2026, acesta va crește de la 4.050 de lei, la 4.325 de lei. Însă, e important de menționat și faptul că se prelungește neimpozitarea unei părți din salariu și în 2026, dar cu 300 de lei până în iulie, când crește salariu, ca mai apoi suma să fie redusă la 200 de lei.
Organizația IMM România a solicitate păstrarea sumei de 300 de lei neimpozabilă și după data de 1 iulie 2026. Conform acestora, simularea privind păstrarea sumei neimpozabile de 300 de lei arată că salariul net ar fi de 2.741 de lei, față de 2.574 de lei, mai mare cu 167 de lei.
De asemenea, vom avea și eliminarea taxei pe construcții, cunoscută drept „taxa pe stâlp”. Eliminarea va avea însă din 2027.

