Locuitorii din Brașov și București lasă pentru chirie până la 40% din salariul mediu net, mai mult decât se întâmplă în orice alt oraș, arată o analiză Storia. „Este important de remarcat că, în timp ce chiriile sunt cele mai puțin accesibile în București, Capitala are cele mai accesibile locuințe atunci când vine vorba despre achiziție: locuitorii au nevoie de echivalentul a 4,3 salarii medii nete anuale pentru a cumpăra o garsonieră, potrivit unei analize recente realizate de Storia.”, notează sursa citată.
Cel puțin o treime din salariul mediu net alocă pentru chiria unei garsoniere și locuitorii din județele Timiș (36%), Ilfov (35%), Iași (34%) și Cluj (33%). Tot pentru a închiria o garsonieră, locuitorii din Constanța alocă 31% din venitul mediu net și sunt urmați îndeaproape de locuitorii din Sibiu (30%) și Bihor (29%).

Dintre județele incluse în analiză, cele mai accesibile garsoniere pentru închiriere se află în Dolj, acolo unde locuitorii alocă ceva mai mult de un sfert din salariul mediu net (27%), în special ca urmare a veniturilor obținute de locuitorii reședinței de județ, Craiova.
Pe de altă parte, deși este al doilea cel mai accesibil județ pentru închirierea unei garsoniere, Bihor este cel mai puțin accesibil județ pentru închirierea unui apartament cu două camere, întrucât locuitorii plătesc aici o chirie echivalentă cu 61% din salariul mediu net. În schimb, locuitorii din alte 4 județe plătesc aproximativ jumătate din salariul mediu net pentru a închiria un apartament cu două camere: București și Cluj (52%), Brașov și Sibiu (51%), în timp ce în topul accesibilității regăsim Iași (44%).
Pentru un apartament cu 3 camere, bucureștenii plătesc echivalentul a 63% din salariul mediu net, pondere ușor mai ridicată decât în Cluj (59%), dar mai mică decât în Brașov (67%). Cea mai mare pondere din venituri o alocă însă locuitorii din Ilfov (95%), întrucât cele mai multe locuințe din județ sunt case, în timp ce județele cele mai accesibile pentru un apartament cu 3 camere sunt Timiș (48%), Sibiu (50%) și Iași (54%).
București, ca Roma, Praga sau Budapesta în privința accesibilității chiriilor
Raportat strict la valoarea exprimată în euro, chiriile din București sunt printre cele mai accesibile dintre capitalele din Uniunea Europeană, potrivit datelor publicate în studiul Property Index 2025 realizat de compania de consultanță Deloitte, care a luat în calcul valoarea medie a chiriilor de pe parcursul anului 2024.
Raportul Deloitte exprimă chiriile în euro pe metru pătrat util. Pentru a afla valoarea aproximativă a chiriei în funcție de tipul locuinței, am luat în calcul suprafețele minime legale pentru garsoniere și apartamentele cu 2 și 3 camere, așa cum sunt menționate în Anexa 1 a Legii 114 din 11 octombrie 1996, cunoscută și drept Legea locuinței. Mai exact, suprafața minimă legală este de 37 de metri pătrați utili pentru o garsonieră, 52 de metri pătrați pentru un apartament cu 2 camere și 66 de metri pătrați pentru un apartament cu 3 camere.

Astfel, pe baza datelor din raportul Deloitte, chiria medie din anul 2024 pentru o garsonieră din București a fost de 381 euro, iar o valoare mai mică a fost înregistrată doar în Sofia (296 euro). În schimb, toate celelalte capitale europene au chirii mai mari, inclusiv cele din regiune: Budapesta (444 euro), Bratislava (570 euro), Praga (611 euro), Roma (644 euro) sau Varșovia (931 euro). Între timp, la Paris sau Madrid chiriile pentru o garsonieră depășesc 1.000 de euro.
O situație atipică se înregistrează în Viena, acolo unde datele indică o chirie de numai 400 euro pentru o garsonieră, ca urmare a ponderii ridicate a locuințelor sociale deținute de municipalitate, prin care chiriile sunt mai mult sau mai puțin ținute sub control. De asemenea, datele indică o chirie de 681 euro pentru o garsonieră din Berlin, mult sub valorile din alte capitale vest-europene. Aici contribuie atât stocul ridicat de locuințe sociale, cât și reglementarea pieței prin limitarea creșterii chiriei, cunoscută oficial sub numele Mietpreisbremse.
Pe de altă parte, dacă luăm în calcul și salariile medii nete din aceste capitale europene, așa cum sunt menționate pe platforma Numbeo, se observă că la acest capitol București este aproximativ la același nivel cu numeroase capitale din regiune.
Astfel, potrivit datelor corelate din raportul Deloitte și platforma Numbeo, bucureștenii plătesc aproape 28% din salariu pentru chiria unei garsoniere. Pentru bucureșteni, ponderea chiriei în venituri este mai mare nu doar comparativ cu Sofia (18%), ci și comparativ cu Praga (26%). Valori apropiate de București se înregistrează însă și pentru locuitorii din Budapesta (29%) și Roma (29%).

